Юнацький футбол Закарпаття: які перспективи?

Дата: 
четверг, марта 8, 2018 - 23:00

В області чималий резонанс викликав спільний проект закарпатців і угорської сторони щодо заснування футбольної академії в Ужгороді.

Сьогодні міркування з вищезазначеного приводу наводить інструктор-методист ДЮСШ № 1 м. Ужгород, екс-тренер закарпатської команди майстрів Іван Шангін:

– Сам факт створення такої академії в Ужгороді вітаю. Адже в обласному центрі є відповідна база, інфраструктура. І в жодному разі не вважаю, що йдеться про якусь зраду інтересів на користь закордонних партнерів. Навіть коли наші футболісти будуть виїжджати до сусідньої країни. Гравці ж завжди тримають курс туди, де краще. Отож якщо не вирушать до Угорщини, то оберуть інші європейські країни. Просто необхідно створювати вдома умови, щоб діти залишалися на Батьківщині. І власне поява такої академії буде дійсно вагомим кроком щодо розвитку футболу в краї. Водночас її заснування на серйозному рівні породжує чимало природних запитань. Порівняйте: в Україні футбольних академій вистачає, а якісних гравців – кіт наплакав. Навіть у «Динамо» (Київ) є труднощі, частково – і в донецького «Шахтаря». Що вже казати про львівські «Карпати», «Дніпро» чи інші ФК. В усіх однойменних клубах щороку випускають чимало юних футболістів, але до основної дорослої команди пробиваються одиниці. У тих же угорців створено хороші умови, а футбольних команд достойного міжнародного рівня поки не спостерігається. Що вже казати про наш регіон, де дітей узагалі не так уже й багато.

Головні питання, які потрібно буде вирішувати зі створенням футбольної академії в Ужгороді, пов’язані з тренерськими кадрами та, підкреслюю, відбором, а не набором дітей. За яким принципом останніх зараховуватимуть? Чи буде з кого відбирати? Візьміть мукачівську команду U-19 – там усі приїжджі. Важливо так само серйозно розробити конкурсні умови для тренерів. Крім того, у нас спостерігаються такі реалії: у кожній хорошій дитячій команді обласного рівня є 1-2 футболісти, що виділяються, а решту слабші. Відповідно найперспективнішим немає біля кого зростати – відсутня достатня конкуренція. Я вважаю, що кращі обдарування потрібно зібрати в одному колективі. Вони мають бути одного рівня, щоб конкурували між собою й прогресували.

Тепер такий нюанс: те, що планують створити академію на базі СДЮСШОР – позивний факт. Адже за рівнем організації роботи – це флагман нашого юнацького футболу. Водночас: мукачівська школа – приватна, а СДЮСШОР – державна. Чи не зіткнуться тут протиріччя юридичного чи якогось іншого плану з боку нашої області й угорської сторони? Не знаю. Потрібно все добре продумати, врахувати. Так само необхідно забезпечити достойною платнею тренерів. Щоб вони були незалежними й за гроші не набирали відверто слабких дітей. Узагалі слабших учнів теж варто зараховувати, однак із ними потрібно окремо працювати, підтягувати до вищого рівня. Якщо прогрес буде, то залишати. З іншими ж доведеться прощатися, бо інакше сильної команди не вдасться зробити.

Загалом футбольна академія – добра справа. Головне – до такого починання якнайсерйозніше підійти, із відповідним рівнем організації діяльності на всіх щаблях.

Джерело: Володимир ТАРАСЮК, ФФЗ